HAFTALIK DEĞERLENDİRME
29.06.2015

 

HAFTALIK DEĞERLENDİRME   

29 Haziran 2015

 

        Yunanistan krizinde yükselen tansiyon, FED’in normalleşme duruşuna hassasiyeti de artırabilir

 

  • FED’in bu ayki faiz toplantısında sergilediği ‘güvercin’ tutumunun sorgulanabileceğine dair görüşümüzü, toplantı sonrası dönemde açıklanan güçlenme ağırlıklı veriler destekliyor.

 

  • Yunanistan ile ilgili borç sorununun çözümünün uzamasının da, gerek FED duruşunda gerekse de ABD ekonomik görünümüne ilişkin fiyatlamalarda öteleme etkisine neden olduğunu düşünüyoruz. Yunanistan ve kreditörler arasında yaşanan son gelişmeler, krizin öngörülenden daha uzun süre risk unsuru olarak gündemde kalabileceğine işaret ediyor.

 

  • Küresel risk algılaması açısından böyle zorlu bir dönemde, temel ekonomik dinamiklerdeki gelişmelere ve bunların para politikası duruşu üzerindeki yansımalarına duyarlılık da artacaktır. Özellikle, ABD ekonomik görünümündeki güçlenmenin ne yönde belirginleşeceğinin FED duruşuna ilişkin beklentilere daha fazla netlik kazandırması açısından önemli gördüğümüz bu haftanın kritik veri gündemi, risk algılamasında bir süredir değindiğimiz temkinliliğin belirginleşmesine neden olabilir.

 

  • ABD verilerinde son dönemde gözlenen güçlenmenin yeni verilerle desteklenmesi durumunda, FED’in normalizasyon duruşuyla ilgili ‘güvercin’ beklentilerin daha da güç kaybedeceğini ve FED üyelerinin son faiz projeksiyonlarının gösterdiği yıl sonuna kadar iki faiz artırımı yapılabileceğine dair ana senaryonun ağırlık kazanacağını düşünüyoruz.

 

  • Tarım dışı istihdamda Mart ayında yaşanan sert düşüşün ardından takip eden iki ayda gözlenen toparlanmanın Haziran ayında devam etmesi ve aynı zamanda işsizlik oranının da %5,5 civarında kalması, ekonominin faiz artırımına başlanması için gereken koşullara ulaşmakta olduğuna dair görüşleri destekleyecektir. Bizim beklentimiz de bu yönde.

 

  • Yunanistan krizinin artan baskısı altında, ABD ekonomisi ve FED politikasına ilişkin beklentilerin küresel risk algılamasındaki etkisinin belirginleşmesi ve bunun da gelişen piyasalara yönelik temkinliliği artırması yönünde gelişmesi beklenebilir.

 

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.