HAFTALIK DEĞERLENDİRME
22.06.2015

 

HAFTALIK DEĞERLENDİRME   

22 Haziran 2015

 

         FED’in normalleşme duruşuna ilişkin sorgulama ve Yunanistan krizi risk algılamasını yükseltiyor

 

  • FED üyeleri faiz projeksiyonlarında konsensus sağlama eğilimi gösteriyor.

 

  • Ancak, Başkan Yellen’ın faiz artırım sürecini başlatma konusunda çekingen sayılabilecek tutumu normalleşme süreciyle ilgili belirsizlikleri artırdı.

 

  • FED’in tutumu bir taraftan kısa vadede gelişen piyasalar üzerindeki baskıyı azaltmış görünse de, diğer taraftan piyasaya yön verme konusunda yetersiz kalmış olmasının, özellikle önümüzdeki dönemde verilere karşı hassasiyeti ve oynaklığı daha da artırabileceğini düşünüyoruz.

 

  • Mayıs-Haziran dönemine ait ekonomik göstergelerdeki güçlenme eğilimi de, para politikasında ek bir iyimserlik yaşanma beklentisini sorgular hale getiriyor.

 

  • Özellikle, FED’in son toplantısında yansıttığı ‘güvercin’ yaklaşımdan sonra, güçlenen verilere karşı hassasiyetin ve yaratacağı dalgalanmanın daha fazla olacağını düşünüyoruz.

 

  • Haftaya tarafların kritik bir buluşmayla başlayacağı Yunanistan krizinin nasıl sonlanacağı da, küresel risk algılamasının şekillenmesinde, FED’in normalleşme duruşunun dışında, belirleyici unsurlardan biri olacak. Son gelişmeler, krizin etkilerinin artabileceği yönünde.

 

  • FED’in kısa vadede gelişen ülke merkez bankalarına yarattığı rahatlama karşısında ise, bu hafta toplanacak TCMB’nin PPK toplantısında, politika göstergelerinde herhangi bir değişiklik beklentimiz bulunmuyor.

 

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.