HAFTALIK DEĞERLENDİRME
13.07.2015

 

HAFTALIK DEĞERLENDİRME   

13 Temmuz 2015

 

        Devam eden dış riskler, FED’in normalizasyon duruşunda yeni bir dönemece izin verecek mi?

 

  • Hafta sonu oldukça zorlu ve yoğun geçen Eurogroup toplantısı, Yunanistan’ın yeni kurtarma paketine ulaşmasında yeni koşullarla sona erdi: 15 Temmuz’a kadar 12 reform alanının yasalaşması; işgücü piyasası ve emeklilik ile vergi ve özelleştirme reformlarında sıkı koşulların taahhüdü. Ülkenin reformları uygulama kararlılığına ilişkin ciddi güven sıkıntısına işaret ediyor.

 

  • Risk algılamasına ilişkin endişelerimizde, Yunanistan ile ilgili belirsizliklere ek olarak, FED politikasında kritik bir dönemece giriliyor olması etkili. Yunanistan ve Çin gibi devam eden dış riskler altında, ABD ekonomisinden gelen güçlenme sinyallerine karşı, FED’in normalleşmede çekimser tutumunu ne oranda koruyacağını bu haftanın kritik veri ve para politikası takviminde izleyeceğiz..

 

  • Geçen hafta yayımlanan Dünya Ekonomik Görünümü Raporunun güncel tahminlerinde yapılan yeni aşağı yönlü revizyonların da gösterdiği gibi, IMF’nin küresel ekonomide zayıf büyüme risklerine karşı yüksek hassasiyeti ve normalizasyon sürecinin gelişen ülkelerde oluşturabileceği baskıyla ilgili uyarılarının da FED’in duruşunda etkisini göreceğiz.

 

  • Her ne kadar şimdiye kadar FED’den artan uluslararası riskleri gözeten bir yaklaşım gözlenmiş olsa da, ABD ekonomisinde güçlenme sinyallerinin ağırlıklı olduğu tablo karşısında, politika tepkisinde geride kalma tehlikesine karşı, faiz artırımının başlama zamanında yeni bir öteleme işaretinin verilmesini düşük olasılık olarak görüyoruz.

 

  • Bu haftanın üçüncü çeyreğe yönelik ilk işaretleri de içeren yoğun veri gündemi, FED’in ekonomik gelişmelere karşı sergileyeceği politikanın tutarlılığının ön planda olmasına neden olacaktır.

 

  • Kritik veri takviminin ekonomik görünümde olumlu sinyallerin artması yönünde gelişmesi halinde, küresel risk algılamasının FED’in açıklamaları ve normalleşme duruşuna duyarlılığı daha fazla olacak; piyasalarda yeni trendlerin oluşması aşamasında oynaklık daha da artabilecek.

 

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

 
Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.