Tarih: 10/08/2018
Haberin Adı : ANALİZ-Petrol Fiyatları(IşıkFX)
IşıkFX ( http://www.isikfx.com ) Tarafından Hazırlanan Petrol Analizi: "Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), petrol piyasalarında şu an için bir sakinleşme yaşandığını, ancak ABD'nin İran'a petrol yaptırımlarını Kasım'da yürürlüğe sokması ile bu sakinliğin yerini bir fırtınaya bırakabileceğini ve petrol fiyatlarının yükselebileceğini bildirdi. Bugün yayınlanan raporda 2019 için global petrol büyüme tahminin 110 bin varil/gün artırarak 1.49 milyon varil/güne yükselten EIA ayrıca 2019 petrol büyümesine yönelik risklerin ticari çekişmeler ve artan fiyatlardan kaynaklandığı belirtilirken OPEC dışı petrol arzı için 2018 ve 2019 tahminlerini 100 bin varil/gün artarak 2 ve 1.85 milyon varil/güne çıkarıldı. IEA son olarak petrol arzında istikrara yönelik risklerin bu yılın sonuna doğru artması durumunda yüksek fiyatlara ve talepte büyümenin etkilenmesine yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunurken Rusya'nın ham petrol üretiminin Temmuz ayında 150 bin varil/gün olduğunu açıkladı. Öte yandan Körfez ülkesi Bahreyn'in petrol rezervleri Nisan ayında yapılan günlük 200 bin varil üretim kapasiteli keşfi ile 1 milyar varile ulaştı. Bahreyn geçtiğimiz Nisan ayında yaptığı son 86 yılın en büyük petrol keşfiyle petrol üretimini ikiye katlayacak. Böylece mevcut durumda günde 200 bin varil petrol üretimi 400 bin varile çıkacak. Bu arada Suudi Arabistan'ın Bahreyn ile ortak işlettiği Abu Safa petrol sahasından Bahreyn'in aldığı payı yüzde 75 oranında artırma planları da bulunuyor. Günün geri kalanında Baker Hudges sondaj kuyu sayısı verisi takip edilecek. Teknik olarak, 71.40'tan destek alarak toparlanma içerisine giren Emtia için yukarı yönlü seyrin devamında 72.75, 73.00 ve 73.20 direnç noktaları takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 72.40, 72.00, 71.75 ve 71.40 destekleri izlenebilir. " ****** Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırımdanışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti,aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyenbankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum vetavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerinedayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. *******
Diğer Haberlere Buradan Ulaşabilirsiniz..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.